بزرگترین ابهام مختارنامه

ما دراین وبلاگ بنا داریم هم نقاط قوت وهم نقاط ضعف سریال را بررسی کنیم که باید گفت الحق نقاط قوت سریال فوق العاده بیشتر از ضعف هاست.و نقاط ضعف عمدتا جزئی وقابل اغماض است.

ولی بزرگترین نکته ای که برای خیلی ها تعجب برانگیز است ودر این چند روزه درمحفال ومطبوعات نیز درباره آن زیاد گفته شده سن مختار ثقفی است.

بنا برروایات معتبر تاریخی مختار درسال اول هجری متولد شده است.ودر دورانی که ماجرای آن ،این روزها درسریال نشان داده شده حدودا ۶٢یا ۶٣ سال سن دارد.

آیا چهره او دراین سریال مناسب یک فرد با این سن و سال است ؟

نکته دیگر اینکه محمد حنفیه فرزند امام علی (ع) در این سریال بسیار پیرتر از مختارنشان داده شده که بر اساس تاریخ کاملا برعکس است و مختار حداقل ١۵سال از محمدحنفیه بزرگتر است(چون امام علی تا بعداز درگذشت حضرت فاطمه(س) همسر دیگری نداشته اند.)

حتی عبدالله بن زبیر نیز ازمختار جوان تر بوده است که بازهم دراین سریال اینگونه نشان داده نشده است.

جالب اینجاست که درسایت رسمی سریال مختار نامه درتوجیه این ایراد دلایلی سست آورده شده از جمله اینکه مختار چون کشاورز بوده جوانتر مانده است ولی محمدحنفیه بر اثر فشارروحی از دست دادن برادر اینچنین پیر شده است و عبدالله زبیرهم چون درکار سیاست بوده بیشتر پیر شده است!!!!

درعکس هایی که از پایان سریال مختارومرگ وی دردست هست او با چهره بسیار مسن و با مو وریش تماما سفید نشان داده می شود. که باید دانست مرگ مختاردر سن ۶٧ سالگی یعنی حدودا ۵ سال بعداز سنی که الان ما درسریال می بینیم بوده که منطقی بنظر نمی رسد.

ولی یک نکته را نباید فراموش کرد وآن این است که داستان مختار یک قصه تاریخی و واقعی است و حقیقتا مختار درسن بالای ۶٠ سال قیام کرده و درآن سن وسال هم جنگجویی کم نظیر بوده و به گواه تاریخ رشادت او باعث شد که سپاه یزید نتواند مکه را فتح کند. حتما مردم ١۴٠٠سال پیش از لحاظ بدنی خیلی متفاوت با مردم حالا بوده اند و فرد ۶٠ ساله آنها بسیارمتفاوت با یک ۶٠ ساله امروز بوده (البته نه به این معنی که چهره اش جوان مانده باشد) بلکه دراین سنین نیز چالاکی خودرا ازدست نمی داده اند.یطوری که درواقعا کربلا مبارزات دلاورانه امثال حبیب ابن مظاهر(که ٧۵ساله ودربرخی روایات بیشترسن داشته)با وجود تشنگی وخستگی، ویا حتی خود امام حسین(ع) آشکار است. به نظر من مختار از نظر جثه بسیار رشیدتر وبه قول معروف هیکل پهلوانی تراز عرب نیا بازیگر این نقش داشته است.

اما باید دانست که اندام یک فرد تنها مولفه در انتخاب او برای یک نقش نیست نوع بازی ،فن بیان و عوامل دیگری در جا افتادن یک بازیگر در نقش یک شخصیت تاریخی موثر است.که به نظر من عرب نیا انتخاب خوبی برای نقش مختار بوده.

در زمان نمایش سریال یوسف پیامبر نیز خیلیها می گفتند که افرادی بسیار زیباتر از مصطفی زمانی هم پیدا می شد که نقش یوسف را بازی کند غافل از اینکه قیافه و ظاهر یوسف تنها ملاک برای نشان دادن شخصیت این پیامبر بزرگ خدا نیست.

در هر حال من اعتقاد دارم با کمی ظرافت بیشتر می شد این قضیه سن و سال مختار را باور پذیر تر نشان داد آن هم با وجود اساتید چهره پردازی که قبلا در مورد آنها ومهارتشان توضیح دادیم

 مختار درسن 62سالگی

مختار درسن 67 سالگی

 

/ 3 نظر / 75 بازدید
حسين

آقا روح الله سلام اين دقت شما قابل تحسين است

مريم

حضرت علي(ع)بعد از شهادت حضرت فاطمه(س)با ام البنين ازدواج كرد كه حضرت ابوالفضل ثمره اين ازدواج است

زارعی

در مورد پرچم ايران هم ايرادي مشابه است.