((روضه)) خوانی درسال 62 هجری؟

شاید این ایرادی که الان می خواهم بگیرم ازنظر شما مته به خشخاش گذاشتن باشد ولی درسریالهایی به عظمت مختارنامه باید لااقل چند نفر روی فیلمنامه نظارت ودقت داشته باشند تا ایرادات به حداقل ممکن برسد. به نظرمی رسد در تنظیم دیالوگهای این سریال دقت مافی نشده،هرچند سریال پراست از دیالوگهای فاخروزیبا که به جای خود به آن خواهیم پرداخت ولی اشکالات عدیده هم دراین میان دیده می شود.

بکار بردن ضرب المثل های فارسی،اسعارشاعرانی که قرنها بعد به دنیا آمده اند(مانند شعذ می بخورمنبربسوزان مردم آزاری مکن و...)، بکاربردن اصلاحات جدید(مانند جیکشان هم درنیامد)دراینسرال زیاد است ودرهرقسمت یافت می شود.

جریان ((انگوری)) هم در صرفا جهت اطلاع این هفته که ملاحظه فرمودید.

درقسمت اخیر مختارنامه جایی که ابن زیاد با عمرسعدومعقل سخن می گفت و بحث ((توابین)) بود معقل گفت :آنها دورهم جمع شده اند، ((روضه))ای خوانده اند واشکی ریخته اند.

آیادرسال 62هجری روضه خوانی وجود داشته است؟

کلمه روضه از نام کتاب ((روضه الشهدا)) نوشته ملا حسین واعظ کاشفی است .این کتاب که درآن وقایع عاشورا آمده که البته به گفته شهیدمطهری درآن تحریفاتی هم وجود دارد ازقدیم توسط منبریها جهت ذکرمصیبت استفاده می شده وازروی آن مرثیه خوانی می کردند.کم کم اصطلاح روضه خوانی رایج شد و الان هم به مراسمات عزادادری امام حسین (ع)،روضه گفته می شود.این کتاب در اوایل قرن دهم هجری نوشته شده است.حالا چگونه درسریال مختارنامه که وقایع قرن اول هجری را نشان می دهد(850سال قبل از نوشته شدن این کتاب) اصطلاح روضه خوانی بکار می رود آن هم اززبان قاتلان ابا عبدالله ،باید از آقای میرباقری ودیگر همکارانش پرسید.

/ 2 نظر / 13 بازدید
اسماعیل غلامی حاجی آبادی

می دونم چی می گی. اما وقتی قرار است زبان فیلمنامه امروزی باشد تقریبا می توان انتظار داشت که همه چیزش امروزی باشد. این شیوه دیالوگ نویسی خیلی حساس و پرمخاطره است که البته فقط از دستان داوود خان میرباقری برمیاد. من هم خودم دقت کرده م به این جور ضرب المثل ها. اما مهم نیست! تو فرض کن یک داستان قدیمی را می خواهند به زبان امروزی بیان کنند. زبان امروزی ما هم بخش زیادی ش ضرب المثل و تلمیح است. که بیان هر یک از ان ها می تواند کلی معنا با خودش بیاورد و زحمت نویسنده را از توضیح بیشتر کم کند. می توانیم بگوییم : اگر زبان مردم آن روز ( به فرض که فارسی زبان باشند ) مثل زبان امروز ما بود ، این گونه صحبت می کردند. روضه هم شاید رساترین کلمه باشد. هرکلمه دیگری گفته می شد نمی توانست این معنا را در سریعترین زمان به مخاطب منتقل کند. ولی کارت درسته ... ادامه بده حاج روح الله عزیز بی قضا

ساغر عنايت

اقاي ميرباقري در اين باره گفتند كه براي تلطيف وفهم بهتر ديالوگ ها از اين ضرب المثل ها استفاده شده