نقد اخراجیها 3

من نه موج سبزی هستم نه ضد ارزشهای دفاع مقدس،فقط می خواهم کمی در مورد فیلم اخراجیهای 3صحبت کنم.

چرا این مقدمه را گفتم؟

آخر از وقتی این فیلم که درباره انتخابات هست به نمایش در آمده ،کسانی که نام جنیش سبز روی خودشان گذاشتند چون دیدند این فیلم اونها را به تمسخر گرفته سخت در برابرش موضع گرفته اندو حتی برنامه هایی برای زمین زدن این فیلم و عدم فروشش داشته اند.مثل تکثیر غیر مجاز به تعداد گسترده و تبلیغات اینترنتی و... که این فیلم رانبینید.

در مقابل بسیار از افراد علاقه مند به انقلاب وقتی دشمنی این افراد با اخراجیها رادیدند به طرفداری ازش پرداختند وبه نوعی این فیلم شده محل رقابت این دو طیف.

ولی حرف من این است کاش فیلمی غیر ازاین ،نماد دفاع از ارزشهای دفاع مقدس می شد. چرا حزب الهی ها وقتی می خواهند در قالب فیلم از ارزشها دفاع می کنند این قدر ضعیف عمل می کنند.نمونه دیگرش فیلم ((پایان نامه))ساخته حامد کلاهداری است که چند روز دیگه اکرانش شروع میشه که پیش بینی میشه اگر اخراجیها فاکتور فروش خوب را دارد این فیلم حتی هزینه های ساختش را هم بعید است تامین کند.چون در جشنواره فجر هیچ کس حتی نزدیکان سازدنند فیلم هم از آن دفاع نکردند.(یعنی تنوانستند دفاع کنند).گفته می شود در فیلم ((پایان نامه)) داستانی شبیه قتل ندا آقا سلطان رخ می دهد.

کجاست فیلمهای پرمغز حاتمی کیا؟از کرخه تاراین،آژانس شیشه ای ودیگر شاهکارهای این کارگردان.

هر چند بنده خودم را در حدی که بتوانم نقد فیلم بنویسم نمی دانم ولی نکاتی در فیلم اخراجیهاهست که اگر مدافعان سینه چاک آقای ده نمکی برای ما روشن کنند ممنون می شویم.

دراین فیلم می بینیم که سال 88 است وبیش از 20 سال از اتمام جنگ گذشته و برخی افرادی که در جنگ بودند به دنبال سیاست رفته اند ودرانتخابات شرکت کرده اند.ولی عجیب اینجاست که این افراد و اخراجیها هیچ تغییری نکرده اند.بایرام لودر همان بایرام است که گزینش را گزینه تلفظ می کند وهمان رفتارسابق را دارد.بیژن مرتضوی(امین حیایی) هم ذره ای حتی حرف زدنش عوض نشده و همان دزد قدیمی باقی مانده.

نا سلامتی این افرادمثلا جزء آزادگان این کشور هستند.واقعا آزاده ای داریم که اینجور رفتاری داشته باشد؟یاجانباز شیمیایی که وقتی گزارشگر نامش را می پرسد جانباز دیگری جواب می دهد:کریم سوسکه!!

نکته دیگر اینکه درفیلم چیزهایی می بینیم که آن قدر غیر واقعی است که آدم حیرت می کند.این برنامه یک عکس یک خاطره و نحوه اجرای آن اصلا چه صیغه ایست؟!!!

راستی گفتم عکس.برخی عکسهایی که در فیلم وجود دارد دقیقا عکسهای فیلم اخراجیهای 1 است.مثلا عکس مجید سوزوکی که در خانه بایرام است لحظه ای است که مجید می خواهد روی مین برود و معبر را بازکند.یعنی در عملیاتها هم مثل مسابقات فوتبال عکاسها در لحظات حساس عملیات که در تاریکی انجام می شده عکس می گرفته اند؟

خط فیلم هم آنقدر درهم وبرهم و مشوش است که من در مواقعی کلا گیج می شدم و نمی دانستم چه خبر است؟بالعکس بعضی صحنه های طولانی وبی معنی هم هست که خیلی آزار دهنده است.مثل جایی که دو جانباز در آسایشگاه حرفهای بی ربط می زنند و مردم که بصورت زنده آنها را از تلویزیون می بینند به آنها می خندند.البته در میان حرفهای آنها درد دل بچه های جنگ هم هست که واقعا بعضی از این حرفها سوزناکند.وهمین هاست که باعث شده خیلیها این فیلم را فیلمی زنده کننده ارزشهای دفاع مقدس بدانند.

بگذریم فیلم در کنار صحنه های خوب آنقدر نکته منفی دارد که واگذار می کنم به خودتان تا با دیدن آن در موردش قضاوت کنید.

/ 2 نظر / 22 بازدید
زارعی

خیلیجالب بود برایم این که می بینم برای مختارنامه وبلاگی زده شده. اصلا همین یعنی تفاوت در فیلم اخراجی ها و مختارنامه(هر دو مثلا ارزشی) چه کسی حاضر است برای اخراجی ها وبلاگ بزند؟ حتی اگر ساعتها با آن خندیده باشد. (من که اخراجی های 2و 3 را اصلا نگاه نکردم.) درود بر میرباقری

زارعی

من هم از حضور شما تشکر می کنم.