دزفول نشناسی

خوشبختانه در پرتو حضور شهید بابایی دردزفول،سریال شوق پرواز در قسمتی که دیشب پخش شدبه مقطعی که این شهید در دزفول اقامت داشت پرداخته بود.خوب شد نمردیم ودیدم که بالاخره این شهر هم در سریالی دیده شد.

البته در همین زمان کوتاهی که این سریال گشت و گذار شهید بابایی و همسرش در دزفول را نشان می داد چند مسئله جلب توجه می کرد.یکی به نمایش در آوردن چند نخل در مسیر حرکت به دزفول که معلوم نبود از کجا گیر آورده اند.البته منظورم غیر از آن نخلهایی است که روی بلندی توی پایگاه قرار دارند.گویی تنها مظهر جنوب نخل است وبس.(راستی در دزفول سالی چند کیلو خرما تولید می شود؟)

در اولین پلان حضور کنار آب نیز یک عرب با دشداشه از آنجا رد شد.چند لحظه بعد دو نفر بختیاری نشان داده شد.

اشتباه نکنید مشکل ما با هیچ قومیتی نیست ولی حرف من این است هر وقت قرار است جایی نشان داده شود بهتر است تصویری صحیح از آنجا به نمایش در آید.به نظر من سازندگان این سریال از کسانی هستند که هر گاه به آنها می گویی دزفولی هستیم می پرسند یعنی عربید؟

نکته عجیب دیگر اینکه در این سریال گنبد و مناره سبزقبا که مربوط به سالهای اخیر است و حتی دور آن داربست وجود داشت و همچنین گنبد مرکز فرهنگی دفاع مقدس (شهدای گمنام جنب رودبند) به نمایش درآمد در حالی که این قسمتهای سریال به وقایع قبل از انقلاب می پردازد. 

/ 4 نظر / 21 بازدید
موزون

یکی از اشخاصی که در دو دهه اخیر تاثیر فراوانی در این نگرش غلط به خوزستان داشت ابراهیم حاتمی کیا بود. به پُست هایی که در این خصوص اشاراتی داشته ام نظری بیاندازید. http://disoon.persianblog.ir/tag/%D8%AE%D9%88%D8%B2%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86 http://disoon.persianblog.ir/post/26/ http://disoon.persianblog.ir/1390/1/

جواد

سلام ودرود اتفاقا من هم اون لحظه ای که دیدیم دونفربختیاری کنار پل هستن تعجب کردم واین صحنه کلی روی اعصابم راه رفت .آخه چرا تصویری درست از شهر رونشون ندادن؟ تا اونجایی که من میدونم،این قوم غیور!بختیاری طی چندسال اخیر در خود دزفول سکونت پیدا کردن. ولی چیزی که این سریال نشون داد مربوط به حدود40 سال پیش بود.

saeed

وبلاگ اخبار لیگ3 شهرک منتظری افتتاح گردید www.lige3.blogfa.com

سلام واقعا حرف دل همه دزفولیها رو زدیدتصاویر پخش شده فدای سرشون شایع کردن شهاب حسینی و خانم حمیدی کنار رودخانه که قدم می زدند مردم طرفشون پوست تخمه و غیره پرت کردن یعنی اینقدر بی فرهنگیم؟ به فرهنگ ما توهین کردن. امیدوارم چشم یکی ازدستندرکارای فیلم به این وبلاگ بخوره .