فرصتی که میر باقری از دست داد

نمی خواهم امروز که قرار است قسمت آخر سریال عظیم مختارنامه پخش شود زحمات میرباقری و عوامل این سریال را زیر سوال ببرم ولی بعضی وقایع تاریخی هست که دراین سریال بصورت وارونه نشان داده شده که غیرقابل توجیه است.گاهی بهانه آورده منی شود که برای جذابیت بیشتر و سینمایی تر شدن این تغییرات  انجام شده.قبول .

ولی اگر خود روایت صحیح تاریخی جذاب تر بوده باشد چه ؟می خواهید مثالی بزنیم؟

همین سرگذشت "شبث بن ربعی" انسان منافق تاریخ که داستان زندگی او آنقدر جالب و عبرت انگیز است که انسان با شنیدن آن شگفت زده می شود و مختارنامه فرصت مناسبی بود که بهزنگی این فرد به خوبی پرداخته شود.ولی میرباقری نه تنها این فرصت را ازدست داد بلکه با تحریف تاریخ او را به شخصیتی بی تاثیر تبدیل کرد.

شبث بن ربعی واقعی کسی بود که:

جزء یاران حضرت علی در جنگ صفین علیه معاویه بود.ولی درجنگ نهروان در نیمه راه به همره عده ای از آن حضرت جدا شد.

از اولین کسانی بود که به امام حسین نامه نوشت و ایشان را به کوفه دعوت کرد.ولی باز این بوقلمون صفت در واقعه عاشورا جزء فرماندهان لشکر ابن زیاد بود و جنایتها کرد.

در واقعه قیام مختار زمان یکه مختار دارالاماره را محاصره کرده بود تسلیم شد و با مختاربیعت کرد.و در شورش علیه او شرکت نداشت.

آخر هم به بصره فرار کرد و مصعب را تحریک به جنگ با مختار کرد و در سپاه آل زبیر در قتل مختار شرکت داشت.(دقت کنید )

ولی در این سریال این فرد به بیننده شناسانده نمی شود و در آخر هم در جنگ با سپاه مختار توسط ابن حر از پشت با نیزه به قتل می رسد که کاملا خلاف واقع است.وقتل او بیشتر یاد آور کس دیگری است که دراین سریال اصلابه او پرداخته نشد و شاید بعدا درباره وی نکاتی گفتیم.

حال باید از آقای میرباقری پرسید کسی که زندگی واقعی او اینقدر آموزنده است چرا به این شکل نمایش داده شده است.

/ 3 نظر / 23 بازدید
جواد ظفری فر

سلام و درود.. .دستت درد نکنه از مطلبی که نوشتی[تایید] البته یادمه جاها ی دیگراین سریال هم مورد تحریف قرار گرفته بودکه الآن خاطرم نیست بگم... درضمن ،بوقلمون صفت یعنی چی؟

محمد

سلام با تبادل لینک موافقی ؟http://mokhtarnaameh.persianblog.ir/

خاكي نشين

بايد از كارشناسان و مشاوران مذهبي سريال پرسيد