چند کلام در مورد سی دی "ظهور نزدیک است"

اول عذر خواهی میکنم که چند وقتی نتوانستم مطلب جدید بنویسم.هم بدلیل ایام عید و تعطیلی سریال مختارنامه بود.هم اینکه بدلیل مشغله کاری زیاد، حال مطلب نوشتن نبود.

بگذریم

اخیرا سی دی برنامه ای به اصلاح مستند در سطح کشور پخش شده به اسم "ظهور بسیار نزدیک است"که سر و صدای زیادی هم در کشور به راه انداخته و تقریبا همه افراد سرشناس کشور از سیاسی گرفته تا مذهبی دراین خصوص اظهارنظر کرده اند که اکثرا هم بر علیه این برنامه بوده به جز عده قلیلی که کمی دوپهلو صحیت کرده اند.

من هم چند وقت پیش که هنوز سروصدای این سی دی در نیامده بود با سوالات چند نفر از دوستان در مورد صحت ادعاهای مطرح شده دراین سی دی مواجه شدم که مجبورشدم آن را تهیه کنم(فکرکنم ۴٠٠تومان خرج داشت هرچند شنیدم درخیلی جاها ازجمله میان کاروانهای راهیان نوراین سی دی رایگان توزیع شده).

کاملا مشخص است که در این سی دی سعی شده به هر نحو ممکن شخصیتهای نام برده شده در روایات با افراد مورد نظر تهیه کنندگان این برنامه منطبق شود.که اوج این کار درانطباق شخصیت شعیب بن صالح با دکتر احمدی نژاد است.که بیشترین اعتراضات خصوصا در محافل سیاسی بر سر همین قسمت می باشد و همین است که خیلیها را درمورد انگیزه های تهیه این سی دی به شک انداخته و شائبه سیاسی بودن این کاررا مطرح کرده.هر چند به نظر کارشناسان خود آقای احمدی نژاد در این کار نقشی نداشته و کسانی قصد دارند با انتساب احمدی نژاد به امام عصر(ع) و چسباندن خود به رئیس جمهور برای خود،شان و جایگاهی بین مردم عامی پیدا کنند و به مقاصد بعدی خود برسند.به استدلال عجیب مطرح شده در این سی دی توجه کنید:((شعیب)) از شعب گرفته شده که به معنی مردم است وشعیب یعنی مردمی وچون آقای احمدی نژاد مردمی است پس ایشان می تواند شعیب باشد!!!!!!

قصدمن در این مطلب بررسی صحت وسقم ادعاهی مطرح شده در این سی دی نیست که بزرگان کشور دراین خصوص حق مطلب را ادا کرده اند.هم از منظر علمی وروایی که توسط مرکز تخصصی مهدویت حوزه علمیه قم و دیگر مراجع تقلید و علما مورد نقد واقع شده و هم از نظر سیاسی که توسط کارشناسان این عرصه و سیاستمداران تحلیل شده است.که یکی از جالبتریت آنها مطلب "ظهور نزدیک است یا انتخابات "توسط حسین شریعتمداری در روزنامه کیهان یا "ظهور انتخابات حقیقتا نزدیک است "در سایت الف،می باشد.

حالا که این ماجرا پیش آمده خوب است کمی به خود بیاییم و نحوه تبلیغات خود در مورد انتظار و مهدویت را بیشتر مورد بررسی قرار دهیم .

آیا در کشور ما که ادعای کشور امام زمان بودن را  دارد اطلاع رسانی درستی در مورد نحوه ظهور امام زمان می شود؟

همه بخوبی می دانیم که بزرگترین جشنها در ایران در ایام نزدیک نیمه شعبان برگزار می شود و مردم بطور خور جوش اقدام به تزیین منازل خود و معابر کرده و حسابی از خود مایه می گذارند که برخی از این جشن گرفتن ها هام پر از انحرافات مختلف است که همه می دانیم(که آن هم از عدم معرفت آن افراد به مقام آن کسی است که برای تولد او جشن گرفته اند).ولی در کنار این همه بریز و بپاشها چیزی که گم است دو کلمه حرف درست و حسابی در مورد مهدویت و هدف واقعی ظهور ولی عصر است.بسیاری از مردم در مورد ظهور امام زمان ابهاماتی دارند که نه خود دنبال فهم آن می روند و نه کسی برای تبیین ابعاد مختلف مهدویت برنامه جامعی دارد.بسیاری دیگر از مردم هم که اصلا برای سوال و دانستن در مورد امام زمان در خود هیچ احساس نیازی نمی کنندکه وضع اینان از گروه اول به مراتب بدتر است.فقط هر وقت کسی پیدا شد و ادعا دروغی مطرح کرد از چپ و راست تکذیبیه سرازیر می شود.همین و بس.در حالی که اگر مردم در مورد مسائل مهدویت آگاه باشند جایی برای جولان اینگونه افراد باقی نمی ماند.

چرا یک بار برای همیشه یک تصویر روشن و قابل فهم از حوادث دوره نزدیک به ظهور امام زمان از میان احادیث معتبر (نه آنهایی که بقول علما ضعیف هستند و در این سی دی بکار رفته)برای مردم تبیین نمی شود.مگر این احادیث برای این گفته نشده که مردم در آخر الزمان دچار ابهام و تردید نشوند.الان که مردم بیشتر دارند گیج می شوند.

چرا هنرمندان ما (خصوصا منظورم سینما و تلویزیون است ) تاکنون یک کار نمایشی زیبا در مورد انتظار و مهدویت از خود به یادگار نگذاشته اند؟آیا از آیا از عواقب آن هراس دارند؟

چرا هالیوود در باره آخرالزمان چندین فیلم دارد و ما نداریم؟چرا آنان آخرالزمان را تاریک و سرد و هراسناک و دنیایی در اختیار روباتهاو افراد شرور نشان می دهند و غربیان را منجی نشان می دهند ولی ما یک فیلم هم در مورد آخرالزمان نداریم ؟آیا نمی توان فیلمی ساخت و درآن زیباییهای که در زمکان حکومت امام عصر در جهان حاکم می شود نشان داد؟ از چه می ترسیم ؟مگر باید حتما چهره حضرت را نشان داد؟

البته حتما باید دراین کارها از مشورت علمای آگاه استفاده شود تا اوهام و خرافات در این آثار وارد نشود. ولی بالاخره باید یک مرد پیدا شود تا این تابو بی مورد رابشکند و نگذارد شیعیان همیشه در موضع انفعال و تکذیب باقی بمانند.

موضوعات زیادی هست که می تواند دستمایه ساخت فیلم یا سریال در مورد مهدویت باشد،بعوان مثال: اوضاع و احوال زمان تولد حضرت واحوالات شیعیان آن زمان،داستان زندگی نواب اربعه (نایبان خاص امام زمان)،ماجراهای افرادی با توفیق دیدار امام را داشته اند(البته علما و افراد پاکی که ملاقاتشان با حضرت قطعی است نه داستانهای ساختگی وجعلی)،افرادی که از حضرت دست نوشته دریافت نموده اند،وظایف منتظران واقعی در زمان غیبت،دنیای زیبای پس از ظهور و ده ها موضوع دیگر که می توان با انها فیلم و یا حتی سریال ساخت و مثلا در مناسبتها مثل ماه مبارک رمضان به جای سریالهای بی محتوا برای مردم به نمایش در آید.

نکته مهم دیگراینکه حتما باید این کارها آن قدر با کیفیت باشد که بعد از نمایش آن نگویند اگر ساخته نمی شد بهتر بود.

امیدواریم بزودی شاهد حرکتی مهم و موثر در این راه مقدس باشیم.

 

 

/ 6 نظر / 16 بازدید
ناصر

ظهور نزدیک است مستند کاملا سیاسی بود و البته همیشه فتنه مخلوط حق با باطل است و اینکه احادیث مستند با مصادیق غلط با هم مخلوط شوند و به خورد مردم داده شوند فتنه ای است که از فتنه 88 به مراتب خطرناک تر و همه می دانیم مرکز این فتنه کجاست-آیا وقت آن نشده است که دیگر برای افراد پرده ای قدیسی درست نکنیم و وقتی دوره زمامداری آنها به سر آمد شروع کنیم به رونمایی خیانتهای ان وزیر یا وکیل قبلی و مردم را دچار شوک کنیم که آیا این آقا همان قدیس است؟مشایی هر خیانتی به کند به حساب آقای احمدی نزاد است و نمی شود حساب این دو را از هم جدا کرد وگرنه برخورد با او مشکلی ندارد-منتظری را اطرافیان او خراب کردند-خاتمی را امثال مهاجرانی خراب کردن و.... وحالا احمدی نژاد را هم مشایی

اسماعیل غلامی حاجی آبادی

این فیلم از اون هایی است که حتی حیفه آدم وقتشو صرفش کنه. چون نادیده ، می شه فهمید محتواش چیه. دلیل اصلی طهور همچین نگاه سطح پایینی نسبت به مسایل مذهبی از جمله مهدویت و ظهور ، درک نادرست حوزه از جامعه و عدم برخورد قاطع حوزه با این تولیدات است. تا موقعی که حوزه و علما با مسامحه برخورد کنند ، این حرکات ادامه دارد و تازه شتابش هم تندتر می شود. برخورد این نیست که یک حرفی تر تکذیب بگویند. برخورد قاطع و صریح و شفاف. متاسفانه حوزه در این سال ها به هرچیزی که در آن زبان کارشناسی نیاز است ورود پیدا می کند و دخالت می کند اما در این مورد که حرف برای گفتن دارد و کارشناس هم زیاد دارد سکوت می کند ، یا با یک منبر ساده سر و ته قضیه را هم می آورد.

حسام

سلام حاج روح اله چطوری!؟ داشتم به این فتنه های چندلایه اخیرفکرمیکردم؛ازبدیهایش بگذریم،محاسنش نگاه خیلی ازمردم مارا به افق نگاه حضرت آغا نزدیک کرد. میدان مبارزه وآرایش جنگی دشمن ودندانهای ازحقدوغضب به هم فشرده !!!به روشنی دیده شد.رشدمعرفت ها دراین 2سال اخیربه قامت 20سال بوده است ؛خدارابراینهمه شکر. روح اله جان!امروز دارم از تحقق وعده های خداکه درقرآن آمده لذت میبرم.سخن بسیاراست و مجال اندک .درپایان سخنی بشدت زیبا از شهید آوینی تقدیم به تو برادرعزیزم:زندگی یک مرد روزهایی است که درمبارزه میگذراند. وعلیک منی سلام

مريم

آقاي زارعي خيلي مفيد بود استفاده كردم اين مطلب را بگوش فيلمسازان متعهد وهمچنين صدا وسيما برسانيد

هادی

من یه سوال دارم از آقای مستند ساز. این همه دلیلی که برای سید خراسانی بودن آیت ا... خامنه ای آوردین درباره پسر و نوه و کل نسل این بنده خدا می تونه صادق باشه! از خدا بترسینو در این دکونو ببندینو مثل مرد نون بازوتونو بخورین.دل امام از دست شماها خونه.اگه آیت ا... خامنه ای بمیره و آقا نیاد چی؟

ج.ظ

من موندم چرا اینجور آدم ها اینقدر سعی می کنن ظهور آقا روبا کمک گرفتن از شواهد ناقص کنونی تطبیق بدن .بهتری کار دعابرای ظهورآقاست.