مصعب بعد از مختار چندسال حکومت کرد؟

حدود 5 سال پس از شهادت مختار و یارانش وتسلط مصعب بن زبیر برکوفه,عبدالملک مروان لشکری برای تصرف عراق به جنگ مصعب فرستاد .دراین جنگ لشگر عراق شکست خورد و مصعب در سال 72 ه.ق در سن 36 سالگی کشته شد.

جالب این جاست که در این جنگ,مصعب به دست زائده بن قدامه (پسرعموی مختار)به قتل رسید.

یکی از عبرتهای عجیب روزگار:

عبالملک مروان بعد از پیروزی در جنگ بر تخت دارالاماره کوفه جلوس کرد و همانجا سر مصعب را برایش آوردند.مردی به نام ابی مسلم نخعی (شاید همان کسی باشد که همیشه مسئول دفتر ثابت امرای مختلف بود!!) به عبدالملک گفت:من در همین مکان بودم که دیدم سر بریده حسین بن علی را جلوی ابن زیاد نهادند و چندب بعد سر ابن زیاد را برای جلوی مختار قرار دادند و مدنی نگذشت که دیدم سر مختار را برای مصعب آوردند و حالا سر بریده مصعب را جلوی شما می بینم ,خدا امیر را از تکرار این صحنه حفظ کند.

عبدالملک به شدت وحشت کرد و از آن تالار خارج شد و دستور تخریب آنجا را داد.

/ 5 نظر / 4184 بازدید
جواد ظفری فر

حالا این عبدالملک مروان چگونه آدمی بود؟ اونم مثل مصعب آدم خونخواری بود؟ درضمن،یعنی زائده باهاش بیعت کرده بود وجزو سپاهیان عبدالملک مروان شده بود؟

ناصرکرمی

از عبرت های قیام مختار پیوستن ابراهیم مالک اشتر به مصعب بعد از شهادت مختار است که سرانجام توسط لشکر اموی سر بریده می شود

جواد ظفری فر

سلام حاجی طاعات وعبادات مقبول درگاه حق باشه.... شما توی وبلاگی که تازه ساختم لینک شدید خوشحال میشم به من هم سربزنی ونظر بذاری اگرهم پسندت بود،منو لینک کن[گل]

داریوش

در مورد ابراهیم مالک اشتر به چه بسند کردی

رامین

سلام همشهری منم دزفولی ام متشکر از مطالب عبرت انگیز شما