بلدوزرها!!!! بفرمایید مختارنامه

واقعا بعضی کارها در کشور ما انجام می شود که آدم نمی داند چه بگوید.به مطلب زیر که مسئولین سریال مختارنامه اعلام کرده اند توجه کنید:

این روزها اخبار تخریب برخی از لوکیشن‌های سریال‌های تاریخی در کشور ما فزونی یافته. یکی از این لوکیشن‌ها که تا پایان خرداد ماه خراب خواهد شد لوکیشن سریال مختارنامه است که به کارگردانی داود میرباقری و تهیه کنندگی محمود فلاح تهیه و تولید شده است.

فیلمبرداری این مجموعه، در آران و بیدگل، تهران، آبادان، شوشتر، شهریار، ورامین و شاهرود انجام شده است و تعداد لوکیشن های داخلی و خارجی این سریال بیش از 122 لوکیشن بوده و دکور اصلی آن که مساحتی 7 هکتاری را در برمی‌گیرد در زمینی به وسعت 24 هکتار در احمد آباد مستوفی تهران ساخته شده است.
احمدآباد مستوفی به عنوان پایگاه اصلی ساخت سریال مختارنامه و جایی که همه دکورهای مهم این سریال درآنجا ساخته شده است درمنطقه‌ای کشاورزی درجنوب غربی تهران و به فاصله زمانی نیم ساعت حرکت درانتهای بزرگراه همت(غرب)، وعبورازمنطقه 22 در مسیر ورود به اتوبان آزادگان قرار دارد.

به گفته رضا استادی مدیر روابط عمومی مجموعه تلویزیونی مختارنامه، در سال 1382 در مرحله پیش تولید سریال مختارنامه به دلیل اعلام قطعیت عدم امکان ساخت دکور مختارنامه در شهرک غزالی، گروه سازنده به دنبال مکانی برای ساخت دکورهای این سریال برآمدند و ناگزیر احمد آباد مستوفی را به عنوان مکانی برای ساخت دکورهای اصلی این سریال برگزیدند.

وی به ویژگی‌ها و مزیت‌هایی که مکان برای فیلم‌برداری سریال تاریخی مختارنامه داشت اشاره کرد و گفت: «نزدیکی این محل به تهران و عدم قرارگرفتن عوارض انسانی و ساختمان‌های بلند در زاویه دوربین، این مکان را برای ساخت چنین سریالی به مکانی مناسب تبدیل کرد. اما این زمین یک زمین کشاورزی است و به لحاظ قانونی امکان ساخت و ساز در زمین زراعی وجود ندارد مگر آنکه موافقت‌هایی از سوی متولیان این امر گرفته شود.»

به گزارشCHN، عوامل سازنده مختارنامه طی مذاکرات بسیاری که با جهاد کشاورزی، بخش‌های مرتبط و دادگستری اسلامشهر داشتند توانستند اجازه ساخت و ساز موقت در این مکان را بگیرند مشروط برآنکه بعد از پایان قرار داد بلافاصله این دکورها تخریب شده و زمین به شکل روز اول در اختیار صاحب آن قرار گیرد.

به گفته استادی، در ابتدای امر این موضوع مطرح بود که سازمان صدا و سیما این زمین را خریداری کند و برای ساخت سریالهای دیگر مورد استفاده قرار دهد یا آنکه کاربری موزه را برای آن درنظر بگیرد.

وی معتقد است:‌ «اگر سازمان صداوسیما به این منظور با جهاد کشاورزی و قوه قضائیه وارد مذاکره می‌شد این مسئله به لحاظ قانونی امکان پذیر بود چرا که در آن شرایط این دستگاه‌ها اطمینان حاصل می‌کردند که این یک کار تجاری نیست. متاسفانه این اتفاق نیفتاد و در طول این سالها به جای آنکه این زمین به طور کامل خریداری شود، قرارداد اجاره آن تمدید می‌شد.»

استادی در ادامه تصریح کرد: ‌«از خرداد 88 که فیلمبرداری این سریال به پایان رسید همچنان زمین در اجاره سریال باقی ماند و محمود فلاح تهیه کننده مختارنامه در صدد جلب نظر مسئولان صداو سیما برآمد تا شاید راهی برای جلوگیری از تخریب این لوکیشن که بیش از 7 میلیارد تومان هزینه ساخت دکور داشته،‌ پیدا کند اما متاسفانه تاکنون اتفاقی رخ نداده است.»
استادی به مهلت 25 روزه‌ای که به پایان این قرار داد و تخریب لوکیشن مختارنامه باقی مانده اشاره کرد و گفت: «فیلمبرداری سریال مختارنامه تمام شده است و پرداخت اجاره مکانی که فیلمبرداری در آن به پایان رسیده از منبع اعتبارات سریال کار سختی است بنابراین باید هرچه زودتر تکلیف این زمین مشخص شود؛ در غیر این صورت در پایان خرداد و با پایان مهلت قرارداد، تهیه کننده باید دکورها را تخریب کند و در صورت عدم انجام چنین کاری، به دلیل عدم عمل کردن به تعهد خود از سوی دادگاه دستگیر و روانه زندان خواهد شد!»

500 هزار بازدیدکننده برای دو سال
در حال حاضر لوکیشن مختارنامه شمارش معکوس آخرین نفس‌های خود را آغاز کرده تا مکانی که می‌تواند تبدیل به یکی از قطب‌های گردشگری کشور شود و روزانه پذیرای شمار بسیاری از گردشگرانی باشد که به دلیل محبوبیت این سریال علاقه بسیاری به دیدن لوکیشن و دکورهای آن دارند، زیر بولدوزرهای آهنی به تلی از خاک تبدیل شود و خاطرات مختارنامه را به تاریخ گره زند.

استادی به استقبال و درخواست‌های متعددی که از سوی سازمان‌ها و نهادهای مختلف در مناسبت‌های متفاوت برای بازدید از این مکان مطرح می‌شود اشاره کرد و افزود: «تاکنون این بازدیدها به صورت رایگان انجام شده است و اگر هم قرار باشد بلیطی به این منظور فروخته شود قطعا مورد استقبال علاقه‌مندان قرار خواهد گرفت.»

به گزارشCHN، علاقه‌مندان بازدید از لوکیشن مختارنامه تمام اقشار جامعه اعم از کودکان و نوجوانان را دربرمی‌گیرد تا مادران خانه‌داری که هر هفته برای دیدن سریال مختارنامه میز شام را در مقابل تلویزیون‌ می چیدند. همچنین به گفته مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان، بخشی از لوکیشن‌های طبیعی مختارنامه که برای گرفتن سکانس‌هایی از جمله نهر علقمه، خیمه گاه، نماز ظهر عاشورا، جنگ دلاورانه حضرت ابوالفضل العباس (ع) که در چشم اندازهای روستای کویری طرود و نخلستان آن تصویربرداری شده بود به مقصدی برای گردشگران مبدل شده است.
به گفته استادی طی دو سال اخیر بیش از 500 هزار نفر از لوکیشن سریال مختارنامه بازدید کرده‌اند و اگر اقدامی برای حفظ و نگهداری این لوکیشن انجام نشود تا پایان خرداد شاهد ازبین رفتن سازه‌هایی خواهیم بود که می‌توانند به یکی از جاذبه‌های گردشگری کشور تبدیل شوند.

.

.
واقعا جای تبریک به مسئولین صدا و سیما را دارد که فقط و فقط ساخت یک سریال برایشان مهم است و گویا کمی خلاقیت و پیش بینی آینده برایشان کاری شاق ومشکل است.اگر تلاش زنده یاد علی حاتمی نبود این شهرک سینمایی(تهران قدیم) که پشت سر هم فیلم و سریال در آن می سازند ساخته نمی شد.حاتمی با ابتکاری که داشت سر ساخت سریال هزاردستان این شهرک را ساخت که هنوز هم درآمد خوبی از بازدید کنندگان آن حاصل می شود.

آیا کسی از مسئولین جوابگوی هدررفتن٧ میلیارد بودجه این مملکت هست؟

چگونه است که زمین خواران به راحتی برای زمینها تغییر کاربری می گیرند ولی برای یک کار هنری که این همه هزینه داشته و می تواند به محلی فرهنگی و گردشگری تبدیل شود نمی توان این کار را انجام داد؟

اصل قضیه اینست که بسیاری از آقایان به روزمرگی دچار شده اند و از مدیریت فقط دستور "فلان قسمت جهت اقدام لازم "را بلدند.

با این وضع به شما قول می دهم تا آخر این ماه یا دکور سریال تخریب می شود یا با وساطت مردم و کسانی خارج از صداوسیما کار ختم به خیر می شود.

/ 3 نظر / 12 بازدید
جوانانشهرک

سلام اخبار جام فوتبال شهرك شهيد محمد منتظري در http://montazeri20.blogfa.com منتظر شما هستیم[گل]

ali8406.blogfa.com

باعرض سلام وخسته نباشید خدمت اقای زارعی ؟خوشحال میشم به ماهم سربزنید ؟

نسیم وصال

به استقبال ایام البیض اعتکاف می رویم وبه سوی حق،کنج خلوتی را می گزینیم تادر خلوت انس، لطف و رحمت ایزد یکتا را نظاره گر باشیم! مراسم اعتکاف در مسجد جامع شهرک شهید منتظری برگزار می گردد ظرفیت حد اکثر ۱۵۰ نفر (۱۰۰نفر خواهران و ۵۰ نفر برادران)-تاکنون ۸۰درصد ظرفیت تکمیل شده است آخرین فرصت ثبت نام ۱۱ ماه رجب محل ثبت نام خواهران: پایگاه بسیج خواهران محل ثبت نام برادران: پایگاه بسیج برادران